500 Çift Gülen Göz

Yılbaşı demek çoğumuz için yeni umutların başlangıcı demektir. Geçmişin karamsarlığı bu zamanlarda yerini tertemiz hayallere bırakır. Hele bir de çocuksanız.

Peki bunu yaşayamayanlar… Bir şekilde bu ruhu yaşama şansı elinden alınan veya bu şansa hiç sahip olamayan küçük çocuklar… Bu minik yüreklerden ilerde mucizelere, karanlık gecelerde bulutların ardında olan yıldızlara inanmasını bekleyebilir miyiz?

PANGALTI LİSESİNDEN YETİŞENLER DERNEĞİ olarak on yedi yıl önce bu küçük yüreklere yılbaşı ruhunu yaşatmak adına “GÜLEN GÖZLER GÖRMEK İSTİYORUZ” projemizi başlattık. Dedik ki; her çocuk bu yılbaşı ruhunu yaşamalı. Yaşamalı ki; mucizelere inancını kaybetmesin, yaşamalı ki; o bulutların ardındaki yıldızları hissetsin, yaşamalı ki; gözlerinde karamsar hüzün değil, ışıl ışıl gülümsemeler olsun. Bu hedeflerle çıktığımız yolda, cemaatimizin yetimhanelerinde ve zor durumda olan okullardaki kardeşlerimize güzel bir gün geçirtmek istedik.

Önce okullara giderek öğretmenlerin de yardımıyla çocuklara, yılbaşında ne hediye istedikleri sorduk. Ardından toplanan dilekler, derneğimizde kurulan yılbaşı ağacına asıldı. Ne mutlu bize ki, geçmiş yıllarda olduğu gibi çok kısa bir süre zarfında o ağaçta yazılı tüm dilekler gönüllülerimiz tarafından alınıp tedarik edildi. Ancak yılbaşı ruhu sadece hediyeden ibaret değil elbet. Asıl güzellik, o karamsar dünyalarına bir gün de olsa umut ışığını verebilmek. Bu nedenle organizasyonumuzu çocuklara bir yılbaşı kutlaması tertip ederek bitirmekteyiz. Kimi okula kendimiz giderek, kimini ise derneğimizde ağırlayarak onlara hoşça vakit geçirtmeye çalışıyoruz. Hediyelerin yanında onların hoşuna giden şekerlemeler, çikolatalar, içeceklerden oluşan bir yılbaşı paketini de kendilerine armağan ediyoruz.

2004 yılında projemize 30 çocukla başlamıştık. 17 yılın sonunda ise “600 ÇİFT GÜLEN GÖZ GÖRMEK İSTİYORUZ” diyebilmenin gururunu yaşıyoruz. Doğrusu yola çıkarken bu kadar büyük bir destek ve yankı uyandıracağını, insanların bu kadar duyarlı olacağını biz de tahmin etmiyorduk. Organizasyonumuza destek olmak isteyen herkese şükranlarımızı sunarken, diyoruz ki;

Gelin, bu küçük yüreklere geleceğin karanlık değil, umutları kadar aydınlık olduğunu gösterelim… Gelin, bu küçük yüreklere hayallerin gerçek olabileceğini birlikte anlatalım…