Acemyan Yüksek Eğitim Fonu

ACEMYAN YÜKSEK EĞİTİM FONU
Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği olarak, kuruluşumuzdan günümüze sosyal ve kültürel etkinliklerimizle toplumumuzda önemli bir yer edinmeyi hedefliyoruz. Kültürel aktiviteler ve eğitimin bir toplumun gelişmesi için çok önemli olduğunun bilinciyle her şeyden önce insana yatırım yapmanın gereğine inandık. Çünkü aydınlık bir gelecek için iyi eğitime sahip, kültüründen kopmayan bireylere ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.

“Acemyan Yüksek Eğitim Fonu” döneminin en parlak hukukçularından biri olan Kevork Acemyan’ ın hayatını kaybettiği 1988 yılında; Rober Haddeciyan, İrma Acemyan, Karmelo Apelyan, Paskal Törenli, Vahan Özyılmaz ve Luiz Bakar tarafından kurulan bu fon 33 yıl boyunca öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamaktadır. 1960’ lı yıllarda yaşanan sıkıntılı dönemde, büyük destekleri ile Derneğimizin günümüze kadar ulaşmasında büyük emeği olan Kevork Acemyan’ a minnet borcumuzun nişanesi olarak adını oluşturduğumuz eğitim fonunda yaşatıyoruz.

Kuruluşundan günümüze çeşitli branşlarda 100’ ü aşkın üniversite öğrencisine bu fondan burs sağlanmıştır. Her yıl toplanan bütçenin durumuna bağlı olarak üç veya dört öğrenciye burs sağlayan bu fonun gelişmesi ve devamlılığın sağlanması için toplumumuzun bütün fertlerinin de bu görevi sahiplenmesi arzulanmaktadır.

Eğitim fonundan faydalanmak isteyen tüm cemaat okulu mezunlarının, sitede yer alan talep formunu eksiksiz doldurup müracaat etmeleri gerekmektedir. Fonu hak edebilmek için gerekli olan kriterlere uyan tüm öğrenciler burstan faydalanabilmektedirler. 


Kevork Acemyan;
Bursumuza ismini veren derneğimizin eski başkanlarından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kevork Acemyan (Acemoğlu), Türkiye’ nin tanınmış ticaret hukuku uzmanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Engin hukuk bilgisiyle büyük ticari ve banka davalarına bakan, medeni hukukla ilgili çalışmalarda bulunan ve birçok makalesi Milliyet Gazetesi başta olmak üzere birçok dergide yayımlanan Acemoğlu’ nun İstanbul Üniversitesi tarafından basılan kitapları da bulunmaktadır. (Kevork Acemyan, ayrıca bugün dünyanın sayılı Ekonomi Profesörleri arasında yer almış Nobel ödüllü Daron Acemyan ın da babasıdır.)