Hakkımızda

1946 yılında bir grup genç Mıhitaryanlı tarafından kurulan Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği (PLYD) azınlık okullarına ait ilk mezunlar derneği olma özelliğini taşıyor. Kurucuları arasında ileriki yıllarda İstanbul Ermeni cemaati içinde önemli yer edinecek ZarehYaldızcıyan (Zahrad) Ara Garmiryan, Garabet Ersan Togo Acemoğlu ve ArtoHaçaduryan gibi dönemin aydın isimleri vardır.

 

PLYD’nin kuruluşunda öncelikli amacı benzer kurumlarda da olduğu gibi mezunları bir araya getirerek, okul kültürünü yaşatmaktı. Ancak bu amaçla yapılan faaliyetler zamanla sadece okul mezunlarını değil, İstanbul’da yaşayan Ermeni cemaatini de bir araya getiren bir sinerji ortaya çıkardı.

 

PLYD kurulduğu günden itibaren sanatla bütünleşerek büyüyen bir ivme kazandı. Tiyatro, dans, müzik ve edebiyat alanında örnek teşkil edebilecek birçok öncü faaliyet gerçekleştirdi.

 

Ermeni edebiyatını tanıtmak üzere çıkarılan "SAN” dergisi, okuyucularını Zahrad, RoberHaddeciyan, ZarehHırahuni, Dr.VartŞigaher, Dr. İkna Sarıaslan, OnnikFıçıcıyan gibi Ermeni Edebiyatı’nın önemli isimleriyle buluşturmuştur. Keza aynı dergide fotoğrafları ve röportajlarıyla yer alan Ara Güler, bir dönem Dergi’ nin Genel Yayın Yönetmenliğini de üstlenmiştir.

 

Eğitime ve gelişime çok önem veren PLYD, kendi bünyesinde yer alan KevorkAcemyan Yüksek Eğitim Bursu ile üniversitede okuyan öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmaktadır.

 

Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri, derneği cemaatimiz içinde de farklı bir yere taşımıştır. 2005 yılında 30 çocukla başlanan “Gülen Gözler” Projesi bugün 640 çocuğa ulaşmıştır. Bir çocuk güler, bir aile güler bakış açısı ile yapılan panayır ve çeşitli organizasyonlar çocuklarımıza onların ihtiyaçları olan her an yanlarında olacağımız mesajını ulaştırmaktadır.

 

Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği, 75 yılını geride bırakırken, misyonumuz bayrağı genç nesillere aktararak köklü bir geleneğin; yenilikçi, dinamik ve öncü uzantısı olarak devam etmesini sağlamaktır.